Our web site opened.

Kayak Turizmi Covid-19 2020 2021 Kış Sezonu Etkileri

Aralık ayında Çin' de ilk kez görülen Covid-19 virusu, ilk başlarda Corona ismiyle anıldı. Önceki yıllarda Sars ve Mers benzeri uzak doğuda kalacağını ön gören Ortadoğu ve Batılı ülkeler virüse gerekli müdahaleyi etmeyerek virüsün daha hızlı yayılmasına neden oldular. 
Kış Turizmini ise Avusturya Iscghl kayak merkezinde bulunan Kitzloch Bar da çalışan bir barmen aracılığı ile 2019-2020 kış sezonu kapanışına gelen Danimarkalı, Norveçli, İsveç ve Alman kış turisinin kendi ülkelerine dönmeleri ile Avrupa'da yayılmasına neden olduğu iddaa edilmekte. 

Türkiye'de ise kış turizmi bölgelerinde görülmeden, kayak otellerin kapatılması ile Covid-19 Türkiye kış turizmi bölgelerinde ulaşamadı. 
Gelelim gelecek sezon Türkiye ve Dünya'nın kış turizmine nasıl bakacağına;
Virusun en az 2 yıl devam edeceğini öngören bilim adamları, sonbahar a kadar yayılımın tamamlanacağı ve krizin geçeceğini düşünüyorlar.
Vücud bağışıklığı düşük olan kayak ve snowboard severler dışında ve sezonsal etkenler dışında 2020-2021 kış sezonu bir etki görmeyeceği tahmin ediliyor. 

Herşeye karşın bizim öngörümüze göre Kayak ve Snowboard severler daha temkinli olacak ve otel yerine Chalete ve Apartları tercih edecekler. Kiralama şirketleri temizlik ve hijyen konusunda belirli standartları tamamlayarak misafir güvenilirliğini arttıracaktır. 

2020-2021 kış turizmi kaybedenler daha çok oteller ve restaurantlar olacak gibi geliyor.

Ski Turkish CEO
Erdem Kurt
09.04.2020

My Account
Cart